Zadręczanie się przeszłością. Czy można przestać?

mnich buddyjski

Bywa, że przez całe życie z żalem oglądamy się za siebie. Postrzegamy przeszłość jak wyjątkowo ciężki wyrok, a nie lekcję, która miała czegoś uczyć. Zadręczamy się myślami, jak mogliśmy postąpić i co powiedzieć. Wydaje nam się, że wtedy wszystko byłoby inaczej gdybyśmy tylko…coś zrobili. Gdybanie, które odciąga nas od tu i teraz sprawia, że nieskończenie zatracamy się w cierpieniu. W domysłach, co mogłoby się stać, gdybym tylko była inna, gdybym była bardziej przebojowa. Trwając w energiach przeszłości, odbieramy sobie szansę na tworzenie życia, takiego jak pragniemy.

Stajemy się martwi i pogrążeni we wspomnieniach, które już nie wrócą. One istnieją w nas, ale nigdzie indziej. Przywiązanie do przeszłości — pełne smutku, żalu i pretensji nie pomoże Ci w tworzeniu lepszego świata. Bywa, że przeszłość okrutnie boli. Przerasta swoim rozmiarem. Bolą myśli, bolą emocje, bolą uczucia zamrożone w ciele. Boli to, jak o sobie myślisz i jak oceniasz dawne role. Przywiązanie do nich czyni jeszcze bardziej nieszczęśliwym. Wstyd związany z tym, że kiedyś Ci nie wyszło, że się skompromitowałeś. Czy ktoś inny o tym pamięta? Czy to tylko Twoje myśli? Czy możesz stać się od nich wolnym i przebaczyć sobie?

Samoudręczenie wywołane poczuciem winy i złością sprawi, że zranisz siebie jeszcze bardziej. Największy potencjał zmian tkwi w chwili obecnej. To z tego miejsca możesz działać najbardziej efektywnie. Nawet jeżeli wciąż grzęźniesz w przeszłości, to powrót do niej realnie nie będzie już możliwy. Najlepszym, co możesz zrobić to przebaczyć sobie i otworzyć się na dobro. Przeszłość odeszła, była tylko lekcją.

Nie martw się i nie oceniaj siebie w złości. Nawet jeśli w Twoich oczach nie zdałeś egzaminu, to wciąż masz nowe szanse, na to, by być szczęśliwym. To jak myślisz o sobie i swojej sprawczości ma ogromne znaczenie. Jeżeli zdecydujesz się siebie przekreślić, nikt ani nic nie przeszkodzi Ci w kultywowaniu tego bólu i cierpienia. Jeżeli zdecydujesz się zrozumieć minione doświadczenia, jako mądrą lekcję i naukę, staniesz się silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Pozwól przeminąć smutkom. Pozwól odejść łzom. Pozwól sobie odpuścić to, na co dawno nie masz wpływu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *