Presja osiągnięć i zmuszanie do działania

biały kubek na tle gór, mgła i las
1st data,

Każdy z nas miewa takie chwile, w których czuje, że to jak żyje i funkcjonuje, jest niewystarczające. To poczucie bycia niewystarczającym może generować ogromne pokłady stresu i napięcia, za których sprawą nieustannie zaganiamy się do nowych prac i obowiązków. Ciągłe popędzanie siebie i działanie w przymusie, muszę zrobić to muszę tamto – stwarza nerwicę. Nerwica to konflikt między naszymi potrzebami a próbą ich zaspokojenia. Bywa tak, że kończymy każdy dzień pełni frustracji i niezadowolenia. Pełni poczucia, że zrobiliśmy ZA MAŁO.

Pomimo usilnych starań i faktycznych sukcesów czujemy, że ten dzień mógłby być lepszy. Że mogliśmy zrobić coś lepiej, szybciej i dokładniej. Tymczasem tak się nie da. Im bardziej próbujemy zaspokoić niegdyś stłumione potrzeby i przy okazji czujemy, że na to nie zasługujemy – tym z większym wysiłkiem będziemy podejmować rozmaite próby. Gdy przepełnia nas poczucie winy i niezasługiwania możemy czuć, że wymuszamy na rzeczywistości spełnianie naszych marzeń, celów i potrzeb. Dodatkowo często okazuje się, że nie wiemy, czego chcemy i działamy po omacku. Im z większą presją i przymusem zabieramy się do realizacji celów, tym mniej się nam udaje. Nerwica zawsze rodzi błędne koło wydarzeń i sprawia, że wszystko, co robimy, robimy pod ogromnym pręgierzem własnych oczekiwań i napięcia.

Bywa tak, że zwykła codzienna aktywność staje się wyzwaniem nie do przejścia, jeżeli przepełniają nas silne emocje. Gdy działamy pełni napięcia i niezadowolenia z siebie zawsze będziemy myśleli, że jest źle, niewystarczająco i za mało. Tymczasem wiedz, że nic się nie stanie, gdy czasem zawalisz. Nic się nie stanie gdy czasem nie zdążysz, czasem się pomylisz i odpuścisz. Nic się nie stanie, gdy przełożysz coś na inny dzień. Nic się nie stanie, gdy czasem dasz sobie odpocząć i pomyśleć. Nic się nie stanie, gdy czasem się nie uda po Twojej myśli.

Nim zaczniesz podejmować wyzwania, zadbaj o siebie i poczuj się lepiej. Zastanów się co z tego wszystkiego, co sobie narzucasz, jest naprawdę wartościowe i potrzebne. Wejście w siebie i nawiązanie kontaktu z prawdziwymi potrzebami pozwoli stworzyć pełną lekkości przestrzeń do działania. Twoje dobre samopoczucie jest ważniejsze niż nadodpowiedzialność, która męczy i pozbawia sił. Odpuść sobie, nim zaczniesz robić coś ważnego. Wtedy Twoja praca będzie miała większy sens.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *