Jak odnaleźć motywację, kiedy jej nie czujemy?

jak znaleźć motywację
1st data, jak znaleźć motywację

Powiadają, że motywacja jest kluczem do sukcesu i najlepszych zmian. Zdrowa motywacja opiera się na ufności we własne możliwości, spokoju płynącym z serca, jak również pewności, że możesz i potrafisz czegoś dokonać. Gdy z pewnych względów zaczyna brakować nam motywacji stajemy się apatyczni i przestajemy działać, możemy wypróbować kilka ćwiczeń, które pomogą nam odzyskać siły. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że wyróżniamy motywację wewnętrzną i zewnętrzną. Motywacja wewnętrzna związana jest z wysoką samooceną, równowagą emocjonalną i poczuciem własnego sprawstwa. Gdy mamy silną motywację wewnętrzną potrafimy przekonać się do działania poprzez pozytywne myślenie, pochwały oraz docenianie siebie. Motywacja zewnętrzna jest znacznie słabsza ponieważ opiera się na czynnikach zewnętrznych, które mogą nas zawodzić. Jednego dnia ktoś może nas pochwalić, a drugiego skrytykować — ta droga do nikąd nie prowadzi. Wtedy jeżeli nasze poczucie własnej wartości jest niepewne — możemy szybko uzależnić się od pochwał z zewnątrz, których tak naprawdę nie czujemy prawdziwie w sobie.

Silna motywacja wewnętrzna bierze się z dojrzałości i rozumienia samego siebie. Rozumienia co potrafimy, na co nas stać, na co jesteśmy gotowi i czego właściwie chcemy w swoim życiu. Silna motywacja wewnętrzna to przede wszystkim umiejętność stawiania sobie celów oraz regularność. Regularność i zaangażowanie to klucz do sukcesu. Regularność i mądre zbieranie doświadczeń czyni mistrzem w dziedzinie, którą obraliśmy.

Jak odnaleźć motywację, kiedy jej nie czujemy?

Wróć do siebie poprzez koncentrację na sercu. Oddychaj głęboko i spokojnie. Odpocznij. Pozwól sobie wrócić do miejsca, które da ci ukojenie. Wejdź w przestrzeń serca i na nowo uświadom sobie, czego pragniesz i na czym ci zależy. Czasem najlepsze rozwiązania są najłatwiejsze. To właśnie za nimi warto podążać. Powrót do przestrzeni serca pozwoli ci odzyskać siły i na nowo zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami.

Odpocznij. Pole, które odpoczęło, daje obfite plony. Gdy pozwalasz sobie odpocząć i głęboko zrelaksować się twoja motywacja może powrócić. Wysiłkowa i bezmyślna eksploatacja siebie nie sprawi, że zaczniesz osiągać sukcesy. Motywacja nie przychodzi od samobiczowania, męczenia się na własne życzenie i tworzenia niepotrzebnego wysiłku. Działanie powinno być przemyślane i skoncentrowane na podtrzymywaniu dobrego samopoczucia na co dzień. Dobre samopoczucie i dbanie o swój wewnętrzny komfort jest bardzo ważne. Zapewnienie sobie samoregulacji i odpoczynku pozwoli na wzrost sił, a tym samym motywacji.

Na nowo uporządkuj cele. Bywa tak, że jesteśmy przywiązani do celów i rozwiązań, które już od dawna nie funkcjonują prawidłowo. My się zmieniamy i zmieniają się nasze potrzeby. Warto więc co kilka miesięcy zweryfikować swoje plany lub ułożyć je na nowo, jeżeli przestały nam odpowiadać. Często, po zaspokojeniu rozmaitych potrzeb i przepracowaniu emocjonalnie jakiegoś tematu, nasze priorytety się zmieniają. Jest to naturalne. Trudno się więc dziwić, że tracimy motywację, próbując na siłę robić coś, co już nie jest z nami zgodne. Uporządkowanie celów na nowo, nadanie im priorytetu, lub zwyczajne wykreślenie z listy jest niezbędne, gdy nasza motywacja ulega osłabieniu.

Przyjrzyj się swojemu sposobowi działania. Często działamy w sposób, który od lat się nie zmienia oczekując niezwykłych rezultatów zwyczajnego działania. Gdy od bardzo długiego czasu kręcimy się w kółko i ciągle postępujemy tak samo, a przez to nie osiągamy sukcesów — nasza motywacja bardzo spada. Trudno spodziewać się cudów, podczas gdy nasz sposób działania to wciąż te same, utarte ścieżki i schematy, przez które nie mamy odwagi pomyśleć inaczej. Zmień to, co stare, odważ się spróbować czegoś nowego, wyjdź ze strefy komfortu. Zacznij robić, coś, czego jeszcze nie robiłeś, a twoja motywacja powróci do ciebie na nowo.

Zobacz, jakie przekonania i emocje stoją ci na drodze. Negatywne przekonania, emocje, destrukcyjne wzorce z dzieciństwa przekładają się na niską samoocenę. Natomiast niska samoocena przekłada się na niską motywację, ponieważ nie wierzymy w siebie. Gdy jesteśmy zdominowani przez naszą przeszłość, nie potrafimy osiągnąć sukcesów ani zmobilizować się do działania. Bardzo ważne jest, by odnaleźć źródła spadku naszej motywacji poprzez odpowiednią pracę nad sobą i budowanie samooceny opartej na pozytywnych uczuciach wobec siebie. Czasami trudno uwierzyć, jak wiele emocji hamuje nasze działanie i sprawia, że stoimy w miejscu, podczas gdy wcale tego nie chcemy. Dlatego dobrze jest określić sobie cel i zbadać, jakie wyobrażenia, przekonania i emocje stoją na drodze do jego realizacji. Wypisanie sobie wszystkich przeszkód, które w naszym poczuciu oddalają nas od jakiegoś planu, pozwoli rozpocząć kolejny krok — właściwe uzdrowienie.

Szukaj siły w sobie poprzez budowanie poczucia wartości. Prawdziwa zdrowa motywacja to silne poczucie własnej wartości. Możemy je osiągnąć poprzez pracę nad sobą taką jak budowanie pozytywnych wyobrażeń o sobie, świecie czy naszej pracy. Możemy stosować rozmaite medytacje, pracę z oddechem, kontemplację i afirmacje, EFT, czy metody uzdrawiania kwantowego. Wachlarz możliwości jest tutaj naprawdę rozległy i przy odrobinie chęci można sobie bardzo skutecznie pomóc. Nasza motywacja może stale rosnąć, jeżeli będziemy dbali o kontakt z własnym wnętrzem i na bieżąco pracowali nad przeszkodami, które się pojawiają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *